Blog

Profesyonel Apartman ve Site Yönetim İşi Nasıl Kurulur?

Bir apartmanın ya da daha geniş kapsamlı olarak site yönetiminin nasıl yapılacağının artık belirli kuralları var. Artık bu işleri apartman sakinlerinden seçilen bir yönetici değil, bir ya da birkaç apartmanın ya da sitenin yönetimini üstlenen şirketler yapıyor.

Profesyonel Apartman ve Site Yönetim Firmaları

Apartman ve site yönetimi kolay gibi görünse de aslında zor olan işlerden biridir. Bizimkiler dizisinde Sabri beyin apartman yöneticiliği, Kapıcılar Kralı filminde emekli albayın apartman yönetimi yaptığında kapıcı Seyit’e ve apartmana deyim yerinde ise kök söktürmesi, apartman yöneticiliği nasıl yapılmalı sorusunu gündemde tutmayı başardı.

Bir apartmanın ya da daha geniş kapsamlı olarak site yönetiminin nasıl yapılacağının artık belirli kuralları var. Artık bu işleri apartman sakinlerinden seçilen bir yönetici değil, bir ya da birkaç apartmanın ya da sitenin yönetimini üstlenen şirketler yapıyor.

Neden apartman veya site yönetim firması açılmalı?

Apartman yönetimi aslında kolay gibi görülse de zordur. Binalarda oturan herkesin kişilik yapısı farklıdır ve yönetici bu kişilerin karakterlerini çözmelidir. Birinin istediği bir şeyi diğeri istemez. Biri aidatları her ay yatırırken bir diğer apartman sakini zorluk çıkartır. Bu da pek çok probleme yol açmaktadır. Komşuluk ilişkileri zedelenebilir.

Apartman ve sitelerin artması ile artık yöneticilik bir sektör haline geldi. Apartman ve site yönetimi şirketleri birbiri ardına kurulmaya başlandı. İnşaat sektörü büyüdükçe ve 400–500 konutlu dev siteler yapıldıkça, yöneticilik işi daha da önem kazandı.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya gibi büyük şehirlerde kurulan apartman ve site yöneticiliği şirketleri, aylık 5.000 TL ile 50.000 TL arasında kazanç elde edebiliyor. Öyle ki büyük inşaat şirketleri bile artık site ve apartman yönetimi işlerinin peşinde.

Apartman sakinlerinden bazılarının aidatları ödememesi ve bunun yanında apartmana ya da sitelere ait aidatların toplanması, çatı bakımı, asansörlerin aylık bakımı gibi pek çok gelir-gider işlerinin yapımını üstlenen yönetim şirketleri, profesyonel çalışma şekilleriyle tüm sorunları çözüyor.

Apartman yönetimi süreci biraz sıkıntılı olduğu için bina sakinlerinden hiç kimse yönetim işini üstlenmek istemez. Bu yüzden devreye yönetim şirketleri girer. Oluşturdukları ekip dâhilinde apartman içinde ya da dışındaki ortak alanlarda yapılabilecek tüm işlemleri sorunsuz yerine getirirler. Bu yüzden özellikle çok konutlu sitelerde, yönetim işinin bu şirketlere verilmesi daha mantıklı olacaktır.

Apartman ve site yöneticiliği yapmak için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurslara gidilerek bu işin temel eğitiminin alınmasının da yararı büyüktür.

Bu işi yapmak için şirketleşmek çok önemli. İnternet ortamından arama yapıldığı zaman görüyoruz ki, emekliler, şahıslar hatta temizlik şirketleri bile apartman ya da site yöneticiliği yapmakta. Ama asıl olana baktığınızda bu şirketlerin sayısı 10–15 şirketi geçmez. Bu yüzden şirket aracılığı ile yönetici atamak isterseniz bulunduğunuz ilde faaliyet gösteren gerçek yönetim firmalarını bulmanız daha yararlı olacaktır.

profesyonel-apartman-site-yoneticiligi
profesyonel-apartman-site-yoneticiligi

Site ve Apartman Yönetim Şirketlerinin Yürüttükleri Genel Faaliyet Alanları

 • Yönetim ile ilgili genel sorunların çözümü,
 • Binaya ait işletme projesini hazırlamak,
 • İşletme defterlerini yasal çerçevede düzenlemek,
 • Aidatlarını ödemeyenler için icra işlemleri başlatmak gibi hukuki işlerin takibini yapmak,
 • Alınacak karar ve yapılacak işlerin yasalara uygun olmasını sağlamak,
 • Giderlerin, binadaki konut sayısı hissesi oranında bölünerek, aidatların toplanması,
 • Bina yönetimi ile ilgili ortak doğalgaz, su ve elektrik gibi giderlerin ödenmesinin yapılmasını takip etmek,
 • Aylık gelir-gider tablosu hazırlamak,
 • Borç alacak çizelgesini hazırlamak,
 • Binalardaki iç bölüm ve dış bölüm temizliklerinin düzenli yapılmasını sağlamak, yangın tüplerinin düzenli kontrol edilmesi, varsa su depolarının bakımı, asansörlerin periyodik bakımlarını yaptırmak,
 • Binalar kaloriferli ise kazan bakımını ve kömür temin işlerini yaptırmak,
 • Ortak kullanım alanlarındaki tadilat ve onarım işlemleri için teklifler alarak bina yönetim temsilcisine sunmak ve alınan kararlar doğrultusunda gerekli tüm tadilat, bakım ve onarım işlerinin yapılmasının takibini sağlamak,
 • Hizmetlilere ait çalışma talimatlarını ve sözleşmeleri hazırlamak, denetlemek, yasal sorumluluk ve prosedürleri yerine getirmek,
 • Alınacak karar ve yapılan tüm işlemlerin yasaya uygun olmasının sağlanması,
 • Yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarını düzenlemek.

Site ve apartman yöneticiliği yapan şirketler avukat, su tesisatçısı, asansör servisi ve güvenlikte dahil olmak üzere pek çok iş ortağı ile hizmet veriyor. Yani artık tüm finansal konularda, teknik ve hukuki sorunlarda çözüm ortağı artık komşu değil, tam donanımlı bir profesyonel firma.

Site Yönetiminde Üç Ana Hizmetten Bahsedilebilir, Bunlar;

Kanundan kaynaklanan görevler ve hizmetler

Bakım, güvenlik, aidat ve temizlik takibi gibi hizmetlerdir.

Sitede yaşayan sakinlerin beklentilerinden kaynaklanan hizmetler

Site sakinlerinin bazı talepleri olabilir. Bu talepler kabul edildiğinde yapılır ve giderler aidatlara yansıtılır.

Sitenin imajını ve marka değerini korumaktır.

Bir sitenin imajının ölçütü lüks bir mimariye sahip olması değildir. İnsanların kendilerini daha huzurlu, daha mutlu ve güvende hissettikleri, temiz ve bakımlı olması imajını korur ve değerini artırır.

Etiketler

Nimet Temizlik ve Bakıcılık Hizmetleri

Seçkin, bilgili ve işinin uzmanı personel portföyümüz ile Konya ve çevresinde; başta bebek bakımı, çocuk bakımı, hasta bakımı, refakatçi hizmetleri, temizlikçi hizmetleri ve gündelikçilik olmak üzere genel temizlik ve genel bakım hizmetleri konularında hizmet üretmekteyiz. Bize ulaşmak için 0 332 606 0376 numaralı telefonu kullanabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı